You are currently viewing Czym są intarsje?

Czym są intarsje?

Drewno jest bardzo praktycznym materiałem, jeśli chodzi o możliwości jego ozdoby. Jedną z częściej wykorzystywanych w tym celu metod, z pewnością okazuje się być technika intarsji. Polega ona na zastępowaniu fragmentu drewna przygotowanymi wcześniej ozdobami, które wycina się najczęściej z drewna kontrastującego z tym, z którego dany mebel wykonano.

Metoda ozdabiania drewna

okno Jest to obecnie jedna z częściej wykorzystywanych metod, wykorzystywana do ozdabiania zarówno mebli, jak też i podłóg, czy też drewnianych ścian. Jeżeli chodzi o intarsje – wzory, które wykorzystywane są podczas stosowania tej techniki, mogą być wyjątkowo zróżnicowane. Jednym z częściej wykorzystywanych, niewątpliwie są te, które odwołują się w jakiś sposób do prostych, geometrycznych kształtów. Takie wzory pozwalają bowiem na osiąganie, bardzo atrakcyjnie i klasycznie prezentującego się efektu. Bardzo popularnym wzorem wykorzystywanym podczas tworzenia intarsji są jednak również wzory, które odwołują się w jakiś sposób do wzorów florystycznych. Wzory te mogą być zarówno bardziej realistyczne, przedstawiając na przykład wazon czy też bukiet kwiatów, czy też bardziej abstrakcyjne.

rozety okienneNieco rzadziej zaś wykorzystywane są podczas tworzenia intarsji wzory, które prezentują podobizny, bądź też sylwetki ludzkie. Intarsje mogą mieć wiele różnych zastosowań poza ozdobą danego wnętrza. I tak na przykład, wykorzystuje się je bardzo często, w celu zamaskowania jakichś elementów, które mogą obniżyć estetykę danego wnętrza, to jest na przykład śrub, wkrętów, czy też innych śladów montażu, czy też instalacji. Jeżeli chodzi o meble, na których zdecydowanie najlepiej stosować jest intarsje, to będą to wszystkie te meble, które mają odpowiednio dużo wolnej przestrzeni, koniecznej do naniesienia takiego wzoru. Mowa jest więc na przykład o stolikach do kawy, zagłówkach łóżek, frontach kredensów, komodach, czy też garderobach. Raczej podobnego rozwiązania nie stosuje się na meblach czysto użytkowych, takich jak na przykład meble kuchenne, czy też łazienkowe, chociaż tak naprawdę obecnie uzależnione jest to od oczekiwań danego użytkownika mebla.

Intarsje w obecnym czasie, należą do jednych z częściej wykorzystywanych ozdób, wykorzystywanych do zdobienia drewnianych elementów, w postaci mebli, podłóg, czy też ścian. Ozdoby te, są wycinane wcześniej w innym kawałku drewna, a następnie poddawane obróbce, dzięki której wyróżniają się na tle drewnianego blatu mebla, czy też na powierzchni podłogi. Wzory takie nawiązywać mogą do wielu różnych motywów, zarówno florystycznych, jak i geometrycznych.

Dodaj komentarz