You are currently viewing Czym jest wialnia wstępnego czyszczenia?

Czym jest wialnia wstępnego czyszczenia?

W obecnym czasie coraz większą rolę zaczynają odgrywać specjalistyczne i zautomatyzowane maszyny do oczyszczania zboża. Przykładem takich właśnie sprzętów są oczywiście dedykowane wialnie do czyszczenia ziaren. Ta czyszczarka doskonale sprawdzać się będzie podczas wstępnego, jak również dokładnego uzdatniania ziaren. Młynki rafowe, zwane wialnią, to urządzenia sitowo-pneumatyczne, które są coraz powszechniej stosowane na wielu gospodarstwach w Polsce.

Dlaczego warto mieć wialnię?

polecana wialnia wstępnego czyszczeniaDo działania maszyny takie wykorzystują pracę nawiewu, od czego zresztą pochodzi nazwa takiego właśnie sprzętu. Kluczowe jest również wykorzystywanie specjalistycznych sit, dostępnych w różnych średnicach oraz o zróżnicowanych kształtach poszczególnych otworów. Czasem wialnia może być dodatkowo wyposażona w specjalistyczny trajer do zboża, służący do segregowania ziaren według ich długości. Urządzenie do czyszczenia zboża takie, jak polecana wialnia wstępnego czyszczenia, składa się zazwyczaj z kilku odrębnych części. Chodzi tutaj na przykład o separator do zboża, specjalistyczny przesiewacz sitowy oraz o zbiornik zasypowy z dodatkowym wyposażeniem. Sam proces oczyszczania ziaren w wialniach opiera się na procesie ich przesiewania.

wialnia wstępnego czyszczeniaW tym celu wykorzystywane są dwa odrębne sita, które położone są jedno nad drugim. Sita te poruszają się w zupełnie automatyczny sposób do przodu oraz do tyłu. Sita górne mają za zadanie przede wszystkim wyłapywać te większe zanieczyszczenia. Sita dolne z kolei, wyposażone w mniejsze oczka, mają za zadanie oddzielić cząstki cięższe i drobniejsze niż ziarno. Czyszczarki do zboża są wyposażone zazwyczaj w dwa kanały pneumatyczne. Oczyszczone ziarno najpierw ma za zadanie przesunąć się do pierwszego z kanałów, gdzie silny nadmuch powietrza skutecznie oddziela kurz oraz lekkie zanieczyszczenia. Następnie ziarno przechodzi do kanału drugiego, gdzie unoszone są lotne zanieczyszczenia oraz tak zwany poślad. W ten sposób oczyszczone zboże nadaje się do wytwarzania paszy oraz wszelkich celów spożywczych.

Nowoczesne urządzenia służące do oczyszczania ziarna z biegiem czasu stają się coraz dokładniejsze i coraz bardziej zautomatyzowane. Dzięki temu, zdecydowanie zwiększać się może prędkość procesu oczyszczenia ziarna, jak również jego dokładność. Przykładem takiego właśnie sprzętu są z pewnością dedykowane wialnie do czyszczenia ziarna. Odróżniają się one od innych podobnych sprzętów zdecydowanie większą dokładnością działania, posiadając przy tym znacznie większą prędkość w czasie czyszczenia ziarna.

Dodaj komentarz