Czy warto inwestować w energooszczędne domy prefabrykowane?

W Polsce moda na energooszczędne domy prefabrykowane dopiero raczkuje, niemniej firm zajmujących się ich wykonywaniem jest coraz więcej. Rośnie też zainteresowanie tą technologią, która jak się okazuje ma całe mnóstwo zalet przy praktycznie minimalnej ilości wad. Jak wygląda stawianie domów prefabrykowanych i czy warto w niej inwestować?

Domy jako inwestycja

domy prefabrykowaneCzym różnią się od budownictwa tradycyjnego i czy w przyszłości mogą je całkowicie zastąpić? Kiedy mowa o energooszczędnych domach prefabrykowanych często pada hasło „czas”. W tym przypadku ma bowiem kluczowe znaczenie. Tego rodzaju konstrukcje powstają bowiem w fabryce, następnie dowozi się jej poszczególne elementy na miejsce docelowe i łączy. Budowa zatem trwa nie kilkanaście miesięcy, a dwa-trzy dni. Wyeliminowane są też praktycznie wszystkie niedogodności związane z budową tradycyjnego domu. Mowa tu choćby o magazynowaniu maszyn czy materiałów budowlanych. Miejsce budowy bywa też często obiektem zainteresowania złodziei, a w przypadku domów prefabrykowanych nie ma możliwości kradzieży. Można też zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów, gdy traci się, gdy prace utrudniają nieterminowi wykonawcy, pogoda, usterki czy przerwy technologiczne. Na wzór naszych zachodnich sąsiadów coraz częściej więc zaczynają nas interesować energooszczędne domy prefabrykowane od producenta.

domy prefabrykowaneSą one również chętnie stawiane w Skandynawii. Norwegia, Szwecja i Finlandia cenią sobie ekologiczny styl życia, a tego rodzaju budownictwo doskonale się wpisuje się w to założenie. Domy modułowe bowiem pozwalają na zaprojektowanie ich jako pasywne. Już w fazie planowania uwzględnione zostają wszystkie założenia związane z ochroną środowiska i oszczędnościami. Dobiera się odpowiedniej wielkości okna, nie ma znaczenia jest też ich rozmieszczenie. Istotne jest tez zastosowany system grzewczy. Jak więc zrobić pierwszy krok, by móc szybko cieszyć się własnym domem prefabrykowanym? Najlepiej jest skontaktować się z producentem, który podpowie najlepsze rozwiązania, ale też określi, czy realizacja projektu jest możliwa. Zdarzają się sytuacje, gdzie lokalizacja działki uniemożliwia postawienie domu z prefabrykatów, gdyż nie ma możliwości wjechania ciężkim sprzętem na teren budowy. Nie warto jednak rezygnować z marzeń.

Jeśli więc nie mamy jeszcze działki, a interesuje nas budownictwo pasywne, prefabrykowane, warto pokusić się o znalezienie odpowiedniej firmy. Trzeba mieć na uwadze, że za tego rodzaju dom w trakcie inwestycji zapłaci się więcej niż za dom tradycyjny, jednak poniesione koszty szybko się zwrócą. Można też podejrzewać, że z biegiem lat ich popularność znacznie wzrośnie.

Dodaj komentarz