You are currently viewing Czy można ciąć płytki samemu?

Czy można ciąć płytki samemu?

Z remontem mieszkania wiążą się większe lub mniejsze prace. Przy układaniu płytek ceramicznych nie sposób czasem obejść się bez ich cięcia. Jest to ważne pod tym względem, że takie cięcie powinno być zrobione przede wszystkim w prawidłowy sposób, ponieważ wszelkie krzywizny są zazwyczaj od razu widoczne.

Dokładne cięcie płytek

 cięcie płytekPrzy cięciu płytek najważniejszy jest sprzęt, a do niego można zaliczyć m.in. szczypce glazurnicze, nóż szklarski, pilnik wolframowy i szlifierkę kątową z tarczą diamentową. Najprostsza metoda cięcia płytek to wykorzystanie noża szklarskiego, którym przesuwa się po powierzchni płytki, a później z użyciem siły łamie się ją. W tej metodzie istnieje jednak ryzyko, że płytka będzie nierówna albo samo wycięcie nie obejmie całego obszaru, jakiego chciano się pozbyć, a w takim przypadku należy użyć pilnika wolframowego, który pozwoli usunąć niechciane elementy. Natomiast równe cięcie płytek w Warszawie jest ważne przede wszystkim dla uzyskania schludnego, estetycznego wnętrza. Drugą metodą cięcia jest cięcie płytek za pomocą przecinarki do glazury. Najważniejsze w tym sposobie jest to, żeby narysować linię cięcia, ponieważ to znacznie ułatwi dalszą pracę. Przecinarka jest wyposażona w koło tnące, które pozwala zrobić nacięcie na płytce. Do tego potrzebna jest również gilotyna, dzięki której płytka zostaje przełamana dokładnie w miejscu zarysowania.

 cięcie płytekWarto jednak zaznaczyć, że przy każdej metodzie do cięcia płytek trzeba wykazać się niezwykłą zręcznością i wiedzą. Najczęściej bywa tak, że w czasie remontu łatwiej jest zrobić coś samodzielnie, jednak w przypadku ciecia płytek może to być o wiele bardziej skomplikowane i warto wynająć profesjonalistów. Trzecią metodą cięcia płytek jest cięcie przy użyciu piły z tarczą diamentową. Warto tutaj zwrócić uwagę na to, że taka piła jest dość kosztownym sprzętem, a choć jej koszt może znacznie nadszarpnąć domowy budżet, to dzięki niej wycinanie płytek może być najbardziej doskonałe i profesjonalne. W czasie użytkowania tarcza tnąca jest zwilżana wodą, dlatego też podczas cięcia nie jest obecny niezdrowy pył. Należenie jednak od użytej metody, płytki powinny prezentować się nienagannie. Wszelkie niedoskonałości i krzywizny widać przede wszystkim przy płytkach o wyrazistym wzorze. Poza tym warto pamiętać o tym, że dekoracji w ogóle się nie tnie – powinno się je montować w formie docelowej i dobrze wyeksponować.

Najlepiej takie prace jak cięcie płytek oddać w ręce profesjonalistów. Jest to o wiele bezpieczniejsza opcja, szczególnie jeśli ktoś wcześniej nigdy nie zajmował się cięciem płytek, a chce, żeby efekt końcowy był jak najlepszy. Warto pamiętać o tym, że od cięcia płytek tak naprawdę zależy estetyka danego wnętrza.

Więcej na stronie https://pastel.tech/

Dodaj komentarz