You are currently viewing Co jest lepszym materiałem na ogrodzenie: siatka zgrzewana czy pleciona?

Co jest lepszym materiałem na ogrodzenie: siatka zgrzewana czy pleciona?

Wybór ekonomicznego ogrodzenia z siatki ma wiele zalet. Często jest to rozwiązanie tymczasowe, związane z intensywnymi pracami na działce budowlanej. W ich trakcie nietrudno o uszkodzenia, a siatki z reguły są dość tanie i niedużym nakładem środków można wymienić pokiereszowany płot na nowy.

W innych przypadkach teren do ogrodzenia może po prostu nie wymagać kosztownych i pracochłonnych murów. Siatki stanowią wówczas świetną alternatywę dla solidniejszych ogrodzeń. Przykładami takich mało wymagających obiektów mogą być: działka rekreacyjna, wybieg dla zwierząt lub ogród warzywny.

Czasami zwyczajnie brakuje funduszy na lepsze ogrodzenie i siatkowy płot jest wtedy dużo lepszym rozwiązaniem niż żaden.

W ofercie producentów takich ogrodzeń do wyboru są dwa rodzaje siatek – plecione i zgrzewane. Czym różnią się od siebie oba modele i którym z nich lepiej ogrodzić dom?

Różnice między siatkami zgrzewanymi i plecionymi

SIATKI PLECIONE

płot z siatki plecionejDobrej jakości siatki plecione wykonuje się z ocynkowanej stali, która posiada dodatkowo powłokę z materiału PCV. Przywołana technologia produkcji sprawia, że siatka jest trwała i odporna na korozję. Powstaje ona w wyniku splatania drutów i tworzenia z nich powtarzających się oczek. Najczęściej otrzymywanym wtedy wzorem są romby. Oczka w siatce są ze sobą połączone tylko dzięki splotowi i nie posiadają innych mocowań czy usztywnień.

Siatki plecione zazwyczaj sprzedawane są w rolkach. Ich montaż wymaga zastosowania dodatkowych narzędzi, a z reguły także pomocy drugiej osoby. Ogrodzenie rozpościera się między przygotowanymi wcześniej słupkami, naciąga i przytwierdza. Odpowiednie zamocowanie siatki wymaga sporej siły fizycznej oraz zastosowania napinacza i obejm.

Siatka pleciona jest elastyczna i sprawdza się podczas ogradzania terenów o nierównym podłożu. Dzięki swojej sprężystości jest także dość żywotna, ponieważ mimo zgniecenia, najczęściej powraca do pierwotnego kształtu.

SIATKI ZGRZEWANE

płot z siatki zgrzewanejMateriały użyte do produkcji dobrej jakości siatek zgrzewanych nie różnią się niczym od tych, z których powstają ich plecione odpowiedniki. W tym przypadku ważne jest także, aby kupować siatki ocynkowane oraz pokryte PCV, co znacząco poprawia ich odporność na działanie wody i korodowanie.

Technologia wytwarzania siatek zgrzewanych polega na trwałym łączeniu drutów w miejscach, w których się ze sobą stykają. Taka metoda produkcji sprawia, że otrzymany wzór wygląda inaczej niż w przypadku metody plecionej. Oczka w modelach zgrzewanych są kwadratowe lub prostokątne. Odmienne są też właściwości siatki zgrzewanej. Jest ona dużo sztywniejsza i mniej elastyczna niż ta pleciona.

Siatki zgrzewane kupuje się zwykle w rolkach i podobnie, jak modele plecione, rozciąga między palikami. Ich montaż jest jednak dużo prostszy i nie wymaga ani dodatkowych narzędzi, ani obecności drugiej osoby do pomocy. Siatki zgrzewane są sztywne i mało elastyczne, toteż nie stosuje się wobec nich naciągania.

Wadą tego rodzaju ogrodzenia jest jego twardość i niska podatność na modelowanie. Nie sprawdzi się ono zatem jako materiał ogrodzeniowy na bardzo nierównym obszarze, ponieważ nie uda się go dopasować do zmieniającej się rzeźby terenu. Ponadto siatki zgrzewane nie są odporne na zgniatanie – duży nacisk może sprawić , że materiał trwale się odkształci i już nie wróci do pierwotnej formy.

Który rodzaj siatki wybrać: zgrzewaną czy plecioną?

jaką siatkę wybraćWybór, co jest lepsze na ogrodzenie, siatka zgrzewana czy pleciona, nie jest prosty. Nawet ich ceny są zbliżone, co nie ułatwia podjęcia decyzji. Na ogół rolka siatki plecionej jest tańsza niż zgrzewanej, ale ta pierwsza wymaga jeszcze doposażenia w naciąg, obejmy i śruby, co ostatecznie wyrównuje koszty obu modeli. Wybór pomiędzy dostępnymi na rynku rodzajami może ułatwić odpowiedź na 3 pytania:

1. Jaka jest rzeźba terenu?
W okolicach pagórkowatych i wyróżniających się różnorodnym ukształtowaniem podłoża lepiej sprawdzą się siatki plecione. Są bardziej elastyczne niż zgrzewane, zatem ich modelowanie i dopasowanie do terenu będzie łatwiejsze. Jeśli z kolei teren jest prosty, z powodzeniem można wybrać siatkę zgrzewaną.

2. Czy ogrodzenie będzie narażone na częste zgniatanie?
Jeśli siatka ma oddzielać wybieg dla zwierząt lub ogród, w którym często będą bawiły się dzieci, lepiej zastosować siatkę plecioną. Częste naciskanie na ogrodzenie zgrzewane (np. podczas próby przejścia przez nie) kończy się zazwyczaj jego uszkodzeniem, ponieważ z uwagi na małą elastyczność, nie wraca ono do pierwotnego kształtu. Jeśli natomiast ogrodzenie ma otaczać ogród warzywny lub działkę rekreacyjną, siatka zgrzewana będzie dobrym wyborem.

3. Jakie są preferencje estetyczne domowników?
Opisane rodzaje siatki różnią się wyglądem toteż w tym przypadku indywidualne poczucie estetyki może wpłynąć na ostateczny wybór ogrodzenia.

Podsumowanie

Tanie ogrodzenie z siatki ma sporo zalet. Wiele osób uważa jednak, że nie jest ono zbyt reprezentatywne. Warto jednak pamiętać, że żaden płot nie musi rzucać się w oczy. Wystarczy nasadzić wokół niego ładne rośliny, aby zupełnie odmienić wygląd ogrodzenia. Wtedy to, jaki rodzaj siatki kryje się pod winoroślą lub za krzakami dzikich róż, przestanie mieć znaczenie.

Warto rozważyć wykonanie niedrogiego ogrodzenia z siatki plecionej lub zgrzewanej. Wystarczy dopasować je do rzeźby terenu i swoich oczekiwań, upiększyć roślinnością, a wtedy nawet zwykły siatkowy płot stanie się ozdobą okolicy.

Dodaj komentarz