You are currently viewing Cegła – montaż, konserwacja, czyszczenie

Cegła – montaż, konserwacja, czyszczenie

Czerwona cegła coraz częściej widywana jest we wnętrzach salonów, jadalni, a nawet kuchni w wielu polskich domach i mieszkaniach. To niewątpliwie bardzo wyrazisty i stylowy dodatek do wnętrz, który sprawi, że całe pomieszczenie nabierze wyjątkowego charakteru. Żeby jednak być w pełni zadowolonym z efektów, to trzeba wiedzieć najpierw, jak prawidłowo zamontować cegłę i jak później o nią dbać.

Etapy zamocowania cegły na ścianie

cegła rozbiórkowa Pierwsza jest oczywiście kwestia zamocowania cegły na ścianie. Ma ona formę dość grubych płytek. Układa się je tak samo jak kafle ceramiczne, czyli jedna koło drugiej z koniecznością zostawienia małej przerwy na fugę. Cegłę powinno się montować na ścianie nośnej, bo ta na pewno wytrzyma jej ciężar. Do tego powierzchnia musi być gładka i nietłusta, by zaprawa dobrze ,,chwyciła”. Ważne jest też równe cięcie cegły. Nigdy nie da się tak zrobić, by mocować jedynie płytki ceglane w całości na ścianie – zawsze w rogach zostaje trochę przestrzeni. Wtedy trzeba cegłę nieco dociąć i taki mały kawałeczek wstawić w puste miejsce. Kiedy cegła jest już zamontowana, to można przejść do fugowania. Można do tego wykorzystać zaprawę, na którą kleiło się cegłę lub inną np. jeśli chce się mieć fugę w nietypowym kolorze. Po tym jak zaprawa i fuga będą całkowicie suche można przejść do konserwacji cegły.

ceglana ściana Pokrywa się ją bezbarwnym preparatem, który ochroni ją przed wnikaniem wilgoci, jak również przed drobnymi zarysowaniami. Środek zabezpieczający nie zmieni koloru cegły, nie będzie też widoczny, o ile nie nałożymy zbyt grubej warstwy. Później dbanie i cegłę jest bardzo proste – najlepiej jest ją co jakiś czas przecierać suchą szmatka lub gąbką, szczególnie w zagłębieniach i przy fugach. Od czasu do czasu można sięgnąć też po czyszczenie na mokro, najlepiej samą wodą, opcjonalnie z dodatkiem bardzo delikatnego mydełka czy płynu. Warto zaznaczyć, że cegła sama w sobie jest piękną dekoracją, ale zawsze można taką ceglaną ścianę nieco urozmaicić. Cegłę można przewiercić jeśli chce się mieć haczyk czy śrubę do powieszenia obrazu, czy zdjęć.

Również klejenie na specjalną gumę jest możliwe, jeśli chcemy zawiesić coś lekkiego. Kulkę gumy się rozgrzewa w dłoniach, mocuje na cegle, a następnie przykłada ozdobę do niej. Piękna ściana z czerwonej cegły na pewno zachwyci wszystkich domowników oraz gości. Jest niezwykle trwała i efektowna, nie będzie niszczała, a jej aranżację zawsze można nieco zmienić np. poprzez zawieszenie na niej różnych ozdób. Z pewnością każdy znajdzie ciekawą opcję w kontekście ściany z cegły.

Dodaj komentarz