Budowa i rodzaje podnośników

Wiele firm z różnego typu branży korzysta z podnośników koszowych, ciesząc się wygodą pracy, jaką zapewniają. Dzięki łatwemu w obsłudze użytkowaniu i obecności operatora pracownicy mają możliwość realizowania przeróżnych zadań na wysokościach. Wszystko to dzięki nieskomplikowanemu mechanizmowi tak zwanego urządzenia dźwignicowego.

Cechy charakterystyczne podnośników

podnośnik koszowyNiektóre maszyny występują samodzielnie, inne zaś umieszcza się na specjalnych platformach bądź też na samochodach, umożliwiających poruszanie. To, co wyróżnia je między sobą to sposób transportu, kształt oraz zakres poruszania się w przestrzeni poziomej — niektóre z nich są nieruchome, a inne mogę się obracać. Poza tymi właściwościami różnice występują również pod względem wysokości, którą są w stanie osiągnąć czy zasięg sprzętu. Ze względu na to, że podnośnik zaliczany jest do ruchomych podestów, na których pracują ludzie, w trakcie jego użytkowania niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz dokonywania regularnych przeglądów technicznych sprzętu — zwłaszcza w przypadku firm oferujących wynajem podnośników.

ścinanie drzewaZe względu na budowę i funkcję można wyróżnić kilka typów podnośników. Maszyny samojezdne wyposażone są w samodzielny napęd akumulatorowy, dzięki któremu mogą ruszać się samodzielnie. Taki typ może być teleskopowy bądź przegubowy. Różnią się one ze względu na udźwig, a także ramiona. W przypadku dojazdu na miejsce klienta bądź prac terenowych najlepiej sprawdzą się podnośniki samochodowe, a to ze względu na możliwość poruszania się oraz przystosowania do pracy w terenie. Jednym z ciekawych podnośników, o którym warto wspomnieć to typ nożycowy. Jego mechanizm działania umożliwia stabilne zatrzymanie kosza na wybranej wysokości. Z kolei maszyny gąsienicowe, pracujące na silnikach elektrycznych mogą doskonale pracować wewnątrz budynków oraz miejscach, gdzie wielkogabarytowy podnośnik koszowy nie ma szans, aby się zmieścić. Istotną kwestią jest również sterowanie podnośnika. Z racji tego, że istnieją podnośniki sterowane z góry- tak by osoba znajdująca się na wysokości mogła dowolnie manewrować urządzeniem i dostosowywać się do wykonywanych zadań oraz podnośniki sterowane z dołu przez operatora, który musi wykazywać się profesjonalizmem i wytężoną uwagą.

Nowoczesna budowa podnośników sprawia, że są one bezpieczne i ułatwiają prace w wielu dziedzinach. Nie wolno jednak zapominać o tym, że ostatecznie te maszyny są sterowane przez ludzi. Zatem oprócz odpowiednich przeglądów technicznych należy również przestrzegać zasad BHP, a także kierować się zdrowym rozsądkiem.

Dodaj komentarz